Kurmaca

Çamaşır Suyu

Yönetmen: Büşra Bülbül
Senaryo: Bekir Bülbül & Büşra Bülbül
Görüntü Yönetmeni: Ebubekir Öztürk
Kurgu: Büşra Bülbül
Müzik: Büşra Kayıkçı
Yapımcı: Mayıs Film

Sinopsis

Pusetteki bebeğiyle, merdiven silerek hayatını kazanmaya çalışan Sibel (30), birikmiş kiralarından dolayı evden atılma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Bir taraftan çöplükte çalışan kocası Yılmaz’a ulaşıp durumu çözmeye çalışırken, bir taraftan da apartman dairelerini dolaşarak aylık merdiven parasını toplamaya çalışacaktır.

Foto Galeri

Dur Bak Dinle Geç

Yönetmen: Muhammed Günaydın
Senaryo: Muhammed Günaydın
Görüntü Yönetmeni: Orkun Göntem
Kurgu: Tunçer Şengün
Müzik: Uğuralp Yalçınkaya
Yapımcı: Ecem Gündoğan, Canberk Emre İpek, Muhammed Günaydın

Sinopsis

Resmi bir aracın içinde şoför Bekir (45), denetçi Selim Bey (45) ve Çağrı Bey (35) denetleyecekleri son firmaya doğru gitmektedirler. Bekir bir yandan aracı kullanırken bir yandan da bozuk şarj aletiyle telefonunu şarj etmeye çalışır. Bekir, Selim’in arabadan indiği anda Çağrı’dan, denetime gidilen firmadan bir şarj aleti istemesini rica eder. Ancak Selim bunu duyar ve Bekir’in bu talebi kendi ahlaki değerleriyle çatışır. Selim için firmayla kurulacak bu olası rüşvet ilişkisi, Selim’in Bekir’e yönelik acımasız tutumunu pekiştirir. Araç içindeki konuşmalarda Selim Bekir’in üstüne gider. Bekir bir yerde dayanamaz ve üstü kapalı bir şekilde Selim’i tehdit eder. Selim sessiz kalır. Bu süreçte Çağrı görece Bekir’in yanında yer alır ve ortamı sakinleştirmeye çalışır. Denetlenecek firmaya gelindiğinde Çağrı ve Selim arabadan inip firmaya doğru yürürler. Bu anda Selim, Bekir’e olan öfkesini kusar ve sonrasında Çağrı’ya rüşvet ilişkisinden kendisini uzak tutmaya verdiği önemi anlatır. Selim ve Çağrı firmada denetim yaptıkları esnada Bekir telefonuna şarj etmekle uğraşır, iyice siniri bozulur. Kendisine verilen sözün rahatlığı içinde arabadan iner ve şarj aletini çöpe atar. Selim şirketin penceresinden Bekir’i görür. Denetim bittikten sonra Selim, Bekir’e Çağrı’yla biraz dolaşacaklarını ve kuruma uğramadan, işleri için erkenden gidebileceğini söyler. Selim ve Çağrı yürümeye başlar. Bekir arabanın içinde bir süre bekler ve denetçilerin gittiklerinden emin olduktan sonra araçtan iner ve çöp kutusuna doğru gider.

Esinti

Yönetmen: Yiğit Ege Yazar
Senaryo: Yiğit Ege Yazar
Görüntü Yönetmeni: Gürol Beşer
Kurgu: Yiğit Ege Yazar
Müzik: Ali Nuri Türkoğlu
Yapımcı: Yiğit Ege Yazar, Abdurrahman Halil Oğuz

Sinopsis

Mehmet, eşi ve dört kızıyla Sakarya’nın küçük bir köyünde hayatını sürdürmektedir. Büyük ama eski evlerinin içinde her daim bir rüzgar eser. Bir tamirci olan Mehmet, her gün aynı saatte işe gider ve akşam aynı saatte gelir. Eşi ve kızları ise tarlaya giderler ya da ev işleriyle ilgilenirler. Mehmet aslında ailesine oldukça düşkündür, onları çok sever ancak sevgisini göstermekte sorun yaşar. Mizacı sert ve agresif bir adamdır. Kızları ise her ne kadar ondan korksalar bile ona hayrandırlar da. Mehmet içten içe her zaman kendi gibi yetiştirebileceği bir erkek evlat istemiştir. Bir gün eşi Melahat’in hamile olduğunu öğrenirler. Mehmet’in erkek çocuk olacağına dair hisleri uyanır. Melahat nasıl bakacaklarına dair endişelense bile Mehmet mutludur. Melahat’e kendine dikkat etmesini söyler ve tarlaya kendi yerine, büyük kızı Melek ve küçük kızların birlikte gitmelerini söyler. Melahat, küçük kızlarını bir radyoyla oynarken görünce kıyamaz, bunun için küçük olduklarına karar verir ve tarlaya kendi gider. Melahat düşük yapar. Mehmet, çocuğunu kaybettiğine çok üzülmüş sözünün dinlenmediğine çok sinirlenmiştir. Gömerken evladının erkek olacağını öğrenmesi daha çok dokunur ona. Bu olay için Melahat’i ve kızları azarlar, oynadıkları radyoyu parçalar. Kızların hepsi birbirlerini suçlarlar ve araları açılır. Evin kapıları kapanır ve esinti kesilir. Hava almaya göl kenarına çıkan Mehmet’in içi iyice sıkılmıştır, nefes almakta zorlanmaya başlar.Bir arkadaşıyla duygularını paylaşmaya çalışsa da hem beceremez hem de anlaşamaz. Kendini tekrar oğlunun mezarında bulur. Çaresiz bir hışımla önüne çöküp kazarken toprağa yüz üstü devrilir. Mehmet artık her şeyi kabullenmiştir. Parçaladığı radyoyu tamir edip kızlarına götürür.

Foto Galeri

Kazak

Yönetmen:

Simay Yaykır

Senaryo:

Simay Yaykır

Görüntü Yönetmeni:

Furkan Yazgeç

Kurgu:

Hakan Avcı

Müzik:

Ömer Albayrak

Yapımcı:

Simay Yaykır

Sinopsis

Yıl 1917, I. Dünya Savaşı, Kafkas Cephesi. Musa, üst ideallere bağlı bir Osmanlı subayıdır. Küçük müfreze birliğinin başında giriştiği çatışmadan yaralı kurtulan tek askerdir. Terk edilmiş bulduğu bir dağ kulübesine sığınır. Bu civarda, kendisi gibi birliğinden ayrı düşmüş Rus Subayı Viktor ile karşılaşır ve çatışma çıkar.  Musa,  kendisinden beklendiği gibi düşmanını saf dışı ederek, oracıkta canını almak ister. Ancak, Viktor’un gözlerine yansıyan insani korkuyu hissedince vazgeçer. Buna rağmen, ölmek üzere olan Viktor’u karlar içinde bırakmakta o an için bir tereddüt göstermez. Kulübesine dönerken duyduğu bir kurt sesi Musa’yı sarsar ve soğuk vahşi doğanın acımasızlığı ile yüzleştirir. Köpeğinin bile inleyerek bu duruma razı olmaması, Musa’yı bastırılmış insani duygularına doğru dirençli bir yolculuğa çıkarır. Viktor’u kulübesine getiren Musa, çelişkiler yaşamaktadır. Viktor, kendine gelip düşmanı tarafından yarasının sarılarak bakıldığını anlayınca, buna bir anlam veremez.  Bu durum, Viktor’da duygusal çelişkileri ve içsel sorgulamaları başlatır. Bu sorgulama, Musa’nın tavrının nedenini çözmekten çok, kendi iç dünyasında yaşadığı çelişkiye vermek istediği bir cevaptır.

Foto Galeri

Lekesiz

Yönetmen:

Mehmet Oğuz Yıldırım

Senaryo:

Mehmet Oğuz Yıldırım

Görüntü Yönetmeni:

Fırat Lita

Kurgu:

Mehmet Oğuz Yıldırım

Müzik:

Chopin – Prelude in E Minor (Op. 28 No.4)

Yapımcı:

Mehmet Oğuz Yıldırım

Sinopsis

Selma Hanım oğlunu evlendirmeye hazırlanan apartman görevlisinin ricasını kıramayarak, vefat eden kocasının takımlarından birini vermeye karar verir. Ceketin üzerinde bir leke fark eden Selma Hanım, özlediği kocasının anıları arasında yalnızlığıyla mücadele ederken, bir yandan da onun hatırasını “lekesiz” biçimde yaşatmaya çalışmaktadır.

Mrs. Selma decides to give one of her deceased husband’s suits to the apartment’s janitor who needs it for her son’s marriage. Noticing a stain on the jacket, Mrs. Selma struggles with her loneliness among the memories of her lost husband and tries to keep her memories “stainless”.

Foto Galeri

Meryem Ana

Yönetmen:

Mustafa Gürbüz

Senaryo:

Mustafa Gürbüz

Görüntü Yönetmeni:

Hakan Gencan

Kurgu:

Özgüç Çiçek

Müzik:

—–

Yapımcı:

Mustafa Gürbüz, Ömer Kaya

Sinopsis

Meryem Ana Müslümanlar ve Hristiyanların uzunca yıllar bir arada yaşadığı bir köydeki son Hristiyandır. Bir gün ölür ve müslüman köylüler Meryem Ana’nın cenazesini nasıl defnedecekleri konusunda fikir ayrılıklarına düşerler.

Foto Galeri

Sarıçalı

Yönetmen:

Adilet Baktybekov

Senaryo:

—–

Görüntü Yönetmeni:

—–

Kurgu:

—–

Müzik:

—–

Yapımcı:

—–

Sinopsis

Bu çalışma sarıçalı toplayan çocuklar hakkındadır. Dünya umrunda olmayan çoocuklar arasında arkadaşlık, kıskançlık duyguları onların gerçek hayatı anlayarak kendilerinin kim olduklarını  öğrenmesine yardımcı olur.

The film describes children who are collecting barberry. Friendship and grudges between these young boys show how they are overcoming and fighting the challenges of life.

Şeker Gıda

Yönetmen:

Ferman Narin

Senaryo:

Kendal Öztürk – Ferman Narin

Görüntü Yönetmeni:

Müfit Güzel

Kurgu:

Ferman Narin

Müzik:

Giuseppe Verdi-Kevin Mcload-Rimsky-Korsakov

Yapımcı:

Serkan Erdoğan-Kendal Öztürk

Sinopsis

Salih kendi halinde, yalnız yaşayan, monoton bir hayat süren bir mahalle bakkalıdır. Bir gün bakkalda oturduğu sırada gelen bir siparişle Salih bu monotonluktan çıkıp hayatının en travmatik gününü yaşayacaktır.

Salih is a neighborhood grocery living alone in a monotonous life. One day with an order coming while Salih is sitting at the grocery store, he will come out of this monotony and experience the most traumatic day of his life.

Foto Galeri

Tepetaklak Cinayet

Yönetmen:

Çamran Azizoğlu

Senaryo:

Çamran Azizoğlu

Görüntü Yönetmeni:

Arda Üzmez

Kurgu:

Unity Productıon / Selman Ecirli

Müzik:

Furkan İlhan

Yapımcı:

Cemil Nazlı, Çamran Azizoğlu

Sinopsis

İrem bir gece evinde uyurken, gizlice eve giren bir katil tarafından, balta ile vahşice katledilir. Bu olay ülkenin ve medyanın gündemine bomba gibi düşer. Medyada “Asrın Cinayet Davası” olarak tanımlanan davanın hakimi, Hâkim Enver bey, mesleki kariyerinin zirvesini yaşadığına inanarak davanın son duruşmasını gerçekleştirir. Tanıklar dinlenir, deliller ortaya konur ve karar verilir. Sadece bir cinayet aracı olan “Balta” tüm suç kendisine aitmiş gibi sanık olarak yargılanır ve müebbet cezasına çarptırılır. Halk ve hukukçular bu karar ile derin bir nefes alırken, baltayı kullanan katil dışarıda bir yerde gündemi takip etmektedir.

Foto Galeri

Üç

Yönetmen:

Bakaeva Ayat

Senaryo:

Tolomus Canibekov

Görüntü Yönetmeni:

Chyngyz Sulumbekov

Kurgu:

Ayat Bakaeva

Müzik:

Sunna Wehrmeijer “Away with the wind”, Gerrit Wunder “Don’t kill the boy”

Yapımcı:

Stambulbek Mambetaliev

Sinopsis

Three migrants, who are deeply in debt, work in the Russian taiga. One day they unexpectedly found gold, which seems to them, could solve out all their problems. The finding changes their lives completely and irrevocably.

Foto Galeri

Was this helpful?

0 / 3 0